تجلیل از مقام هنری هزارحنجره دوبله ایران در شیراز

انجمن دوبله و گویندگی شیراز با همکاری موسسه فرهنگی هنری رهاورد پارسیان و پردیس سینمایی گلستان از برترین دوبلور تاریخ سینمای ایران تجلیل می کند؛این مراسم ساعت ١٨ روز شنبه ٢٧ آذرماه با حضور هنرمندان و مسؤولان برگزار می شود و یکی آثار کلاسیک سینمای جهان که از شاهکارهای دوبله استاد اسماعیلی است، به نمایش در خواهد آمد.

عبدالرضا زارعی، مدیرعامل این انجمن با اعلام این خبر گفت: استاد منوچهر اسماعیلی، مرد هزارحنجره و از افتخارات دوبله ایران است و ما نیز مفتخریم که همزمان با میلاد با سعادت پیامبر (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع)، از ایشان تقدیر و تجلیل نماییم.

وی افزود: در بخش اول این مراسم که ساعت ١٨ روز شنبه ٢٧ آذرماه با حضور هنرمندان و مسؤولان در پردیس سینمایی گلستان برگزار می شود، یکی آثار کلاسیک سینمای جهان که از شاهکارهای دوبله استاد اسماعیلی است، به نمایش در خواهد آمد، در بخش دیگر نیز طی مراسم باشکوهی از ۶٠ سال تلاش و کوشش و مقام هنری ایشان تجلیل خواهد شد.

زارعی در ادامه گفت: علاقمندان با ویژگی های فنی این دوبلور برجسته به خوبی آشنا هستند و میزبانی از آن استاد برجسته را در پایتخت فرهنگی ایران، افتخار خود می دانند. به طور قطع و یقین حضور این چهره هنری باعث دلگرمی اهل هنر و جوانان مشتاق به هنر دوبله و اعضا و هنرجویان انجمن دوبله و گویندگی شیراز خواهد بود.

زارعی یادآور شد: انجمن دوبله با نگاه خاص خود، مشغول آموزش و تربیت دوبلورهای حرفه ای است؛ تاکنون نیز چند اثر بلند که حاصل تلاش گویندگان آن بوده، در سینماها و سالن های شیرازبه نمایش درآمده که با استقبال خوبی نیز روبرو شده است.

وی در پایان از همکاری معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و مدیریت و عوامل پردیس سینمایی گلستان به ویژه دکتر آذری و آقای حسن پور تشکر و قدردانی نمود.

منوچهر اسماعیلی ۸ فروردین ۱۳۱۸ در کرمانشاه دیده به جهان گشود. کار دوبله را از سال ۱۳۳۶ آغاز کرد و از سال ۱۳۴۲ مدیریت دوبله بسیاری از فیلم‌های بزرگ جهان را بر عهده داشت. از جمله سوابق دیگر حرفه ای وی مدیریت ارشد دوبلاژ بیش از ۲۰۰ فیلم سینمایی و تلویزیونی، سریال‌های تلویزیونی و برنامه‌های رادیویی، ایفای نقش در پست دوبلور و گوینده در بیش از ۱۵۰۰ اثر، نقش آفرینی در فیلم‌های سینمایی، مدرس فنون و تکنیک‌های گویندگی و مدیریت دوبلاژ و سرپرستی انجمن و رئیس صنف گویندگان ایران است. گویندگی چندین نقش در یک اثر از جمله مهارت های شاخص استاد اسماعیلی در دوبله است و به فیلم سینمایی مادر می توان اشاره کرد که در آن گویندگی نقش های جمشید آریا، محمدعلی کشاورز و اکبر عبدی را برعهده داشت.

همچنین در سریال هزار دستان نیز به کارگردانی علی حاتمی، اسماعیلی به جای شعبان (محمدعلی کشاورز)، رضا تفنگچی (جمشید مشایخی) و هزاردستان (عزت‌اله انتظامی) و جمشید لایق صحبت کرد. گویندگی نقش مالک اشتر(با بازی داریوش ارجمند) و در سریال تلویزیونی امام علی ساخته داوود میرباقری و گویندگی نقش حمزه در فیلم محمد رسول‌الله با بازی آنتونی کویین از دیگر آثار شاخص این استاد برجسته دوبله است.